ახალგაზრდები ქალთა უფლებებისთვის
ჩვენმა ახლგაზრდებმა მთელი საქართველო შემოიარეს და ქალთა უფლებებზე ცნობიერების ამაღლების კამპანიაში მიიღეს მონაწილეობა.
კამპანიის მონაწილე ახალგაზრდებმა შეხვედრები 13 მუნიციპალიტეტის 56 სოფელში გამართეს და 61 შეხვედრით 1500-ზე მეტ მონაწილეს გაუზიარეს ცოდნა.
პანელურ დისკუსიასთან ერთად, ახალგაზრდებს მადლობა გადავუხადეთ მათი გაწეული საქმისთვის და სამომავლო გეგმებზეც ვისაუბრეთ.
„ახალგაზრდები ქალთა უფლებებისთვის” პროექტის მიზანია ქალთა უფლებებისა და მათი საგანმანათლებლო და ეკონომიკური შესაძლებლობების შესახებ საქართველოს მოსახლეობის ცნობიერების გაზრდა, მათ შორის ურბანული ცენტრებიდან დაშორებული სოფლების, მაღალმთიანი რეგიონების, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული სოფლების, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე დასახლებებში მცხოვრები მოსახლეობის ინფორმირება.
ახალგაზრდებმა რეგიონული შეხვედრების გამართვამდე ექსპერტებთან გაიარეს ტრენინგები ქალთა უფლებების საკითხებზე, ახალგაზრდა მოხალისეები საზოგადოებას ესაუბრებოდნენ თემებზე:
• ადამიანის უფლებები
• ადრეული ქორწინების მიზეზები;
• ადრეული ქორწინების უარყოფითი შედეგები;
• ოჯახში ძალადობის ფორმები;
• ოჯახში ძალადობის გამომწვევი მიზეზები;
• საქართველოს კანონმდებლობა აღნიშნულ თემებთან დაკავშირებით:
• როგორ მოვიქცეთ, თუ გავხდებით ოჯახში ძალადობის ან იძულებითი ქორწინების თვითმხილველი/მოწმე
• რეფერირების მექანიზმები - ცხელი ხაზი და სახელმწიფო სერვისები
• ქალების პროფესიული და უმაღლესი საგანმანათლებლო შესაძლებლობები
• ქალების სამეწარმეო და ეკონომიკური გაძლიერების პროგრამები და სერვისები
27 ივნისს გაიმართა საინფორმაციო კამპანიის შემაჯამებელი ღონისძიება, სადაც მონაწილეებმა წარმოადგინეს კამპანიის შედეგები და შესაძლებლობა მიეცათ დასწრებოდნენ პანელურ დისკუსიას ქალის სოციალურ, პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობის მნიშვნელობაზე.
„ახალგაზრდები ქალთა უფლებებისთვის” ორგანიზებულია საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ დემოკრატიული მხარდაჭერის პროგრამის (FID) და  ,,ცოდნისა და უნარების განვითარების ქსელებისა და პლატფორმების გაძლიერების პროექტის (LINKS)“ ფარგლებში, რომელიც ევროკავშირის დაფინანსებით ხორციელდება. ღონისძიების პარტნიორია შვედეთის გაეროს ასოციაცია.

Young activists took part in Georgia-wide information Campaign to Promote Women`s Rights
In an inspiring display of activism, a group of enthusiastic young individuals embarked on a journey across Georgia to raise awareness about women's rights. Under the initiative titled "Youth for Women's Rights," these passionate advocates organized meetings in 56 villages spanning 13 municipalities, reaching out to more than 1500 participants through a total of 61 meetings.
The campaign aimed to educate the population of Georgia, particularly those residing in remote rural areas, mountainous regions, villages compactly settled by ethnic and religious minorities, and communities near the occupation line, about women's rights and the various educational and economic opportunities available to them. Prior to the regional meetings, the young participants underwent training sessions conducted by experts in women's rights issues, equipping them with the knowledge and skills necessary to address the following topics during public discussions:
• Human rights
• Causes and negative consequences of early marriage
• Different types of domestic violence
• Underlying causes of domestic violence
• Pertinent legislation in Georgia
• Actions to take when witnessing domestic violence or forced marriage
• Referral mechanisms, including hotlines and government services
• Vocational and higher education opportunities for girls and women
• Entrepreneurial and economic empowerment programs and services
This widespread campaign not only fostered a better understanding of women's rights but also empowered young individuals to become catalysts for change within their communities. By advocating for equality and inclusivity, these passionate activists have set a powerful example for others to follow, ultimately working towards a more equitable and just society.
Acknowledging the significant efforts of the young activists, on June 27th, a panel discussion was held expressing gratitude for their valuable contributions and exploring future plans. The topic of the panel discussion was the importance of women’s participation in the country's social, political and economic life.
The event, organized by the United Nations Association of Georgia (UNA-Georgia), falls within the framework of the Fostering Inclusive Democracy Program (FID) and the The local Investments in Networks for Knowledge and Skill-share (LINKS) funded by the European Union. The Swedish United Nations Association served as a partner for this commendable endeavor.