იცით, რა არის მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტი?
მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტი საქართველოს გაეროს ასოციაციის სამოქალაქო განათლების პლატფორმაა, რომელიც ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - „ცოდნისა და უნარების განვითარების ქსელებისა და პლატფორმების გაძლიერება" - ფარგლებში ჩამოყალიბდა.
“მოძრავი უნივერსიტეტი საქართველოში საუკუნის წინ არსებულ პრაქტიკაზე, პირველი რესპუბლიკის დროს განვითარებული „სახალხო უნივერსიტეტის“ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ცდილობს,პროექტში ჩართოს ისეთი ჯგუფები, რომლებიც ნაკლებად აქტიურობენ სამოქალაქო დასაზოგადოებრივ ცხოვრებაში. მოძრავი უნივერსიტეტის ფარგლებში ტარდება ლექციები, სემინარებიდა სადისკუსიო შეხვედრები სოფლებსა და რეგიონულ ცენტრებში. ჩვენ გვსურს, ადამიანის უფლებები, სამოქალაქო აქტივიზმი და ჩართულობა, გენდერული თანასწორობა  და სხვა მსგავსიმნიშვნელოვანი საკითხები წარმოვაჩინოთ ისტორიული რაკურსით იმის საილუსტრაციოდ, რომაღნიშნული საკითხები არ არის საქართველოს იდენტობისთვის უცხო ან ახალი, არამედ საუკუნის წინდაწყებული, მაგრამ გარკვეულ დროს შეჩერებული პროცესის გაგრძელებაა. ამ ყველაფერთანერთად, მოძრავი უნივერსიტეტის მიზანია შრომის ბაზრის მოთხოვნებისა და მოლოდინების შესახებახალგაზრდების ინფორმირება და საქართველოში პროფესიული და უწყვეტი განათლების პოპულარიზაცია” - თეონა ლებანიძე, პროექტის ცოდნისა და უნარების განვითარების ქსელებისა და პლატფორმების გაძლიერება ხელმძღვანელი.
ლექციები საქართველოს 60-მდე დაბასა და სოფელში იმართება, სადაც ახალგაზრდებს შეხვედრები სხვადასხვა თემაზე უტარდებათ.
„ჩვენთვის, მოსწავლეებისთვის, მსგავსი ლექციები ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგანაც დღესმიღებული ცოდნა ძალიან დაგვეხმარება ჩვენს განვითარებაში. ამ ლექციებისას მოსმენილიინფორმაციის დიდი ნაწილი, სამწუხაროდ, აქამდე არ მქონდა გაგებული. მსგავსი ლექციები ჩვენს სასკოლო ცოდნას კიდევ უფრო გაამრავალფეროვნებს” - ამბობს მოძრავი უნივერსიტეტისმონაწილე, ჩიბათის სკოლის მოსწავლე გვანცა გოგიტიძე
ლექციებს წარმატებული პროფესორები და ლექტორები სხვადასხვა საინტერესო თემაზე ატარებენ.
„მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტი საქართველოში საკმაოდ გავრცელებული და პოპულარული იყო ერთი საუკუნის წინ. დღეს ჩვენ ვცდილობთ, ერთი მხრივ გამოვიყენოთ ეს გამოცდილება, მეორე მხრივ კი უზრუნველვყავით მისი შინაარსობრივი მრავალფეროვნება. ჩვენ მიერ შემუშავებულიმოძრავი სახალხო უნივერსიტეტის მოდულები მოიცავს როგორც თეორიულ ცოდნას, ასევეგულისხმობს პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გადაცემასაც, მათ შორის ადვოკატირებისა დაჩართულობის ხერხების სწავლებას. ვფიქრობთ, მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტის ფორმატშიქალაქებში, დაბებსა და სოფლებში მცხოვრებ ახალგაზრდებს მიეწოდებათ საინტერესო დაპრაქტიკული თვალსაზრისით გამოსადეგი ინფორმაცია ცალკეული სფეროს მკვლევრების, პროფესორებისა და პრაქტიკოსი ექსპერტებისაგან“ - ამბობს მოძრავი სახალხო უნივერსიტეტის კოორდინატორი და ლექტორი ირაკლი ირემაძე
მოძრავი უნივერსიტეტი „ცოდნისა და უნარების განვითარების ქსელებისა და პლატფორმების“ (LINKS) პროექტის ფარგლებში ევროკავშირის დაფინანსებით, „საქართველოს გაეროს ასოციაციისა“ (UNAG) და „საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის“ (OSGF) მიერ ხორციელდება.  იგი არის მასშტაბური პროგრამისნაწილი სახელწოდებით „განათლება დასაქმებისთვის“ (Skills4Jobs). აღნიშნული პროგრამის ზოგადიამოცანაა საქართველოში პროფესიული განათლებისა და შრომის ბაზრის განვითარების მხარდაჭერა.

Do you know what Traveling University is?
“Based on the experience of the public, People’s University developed during the First Republic, the Traveling University tries to involve the groups that are less active in civic and public life. Within the Traveling University, lectures, seminars, and discussion meetings are held in villages and regional centers. We want to present human rights, civic activism and engagement, gender equality, and other similar important issues from a historical perspective to illustrate that these issues are not new or foreign to Georgia’s identity but rather the continuation of a process that began a century ago and stalled for a time. Along with all this, the goal of the Traveling University is to inform young people about the demands and expectations of the labor market as well as to promote vocational education and lifelong learning in Georgia” - Teona Lebanidze, Head of the project “Local Investments in Networks for Knowledge and Skill-share” (LINKS).
Lectures are held in about 60 villages and small towns of Georgia, and young people attend meetings on various topics.
"Such lectures are very important for us, the students, because the knowledge gained today will help us greatly in our development. Unfortunately, I had not known much of the information heard during these lectures before. And lectures like these will further diversify our school knowledge” - says Gvantsa Gogitidze, a student of Chibati School, a participant of the Traveling University.
“Traveling University was quite widespread and popular in Georgia a century ago. Today, on the one hand, we try to use this experience. On the other hand, we ensure the diversity of its content. We created Traveling University modules that cover both theoretical knowledge and transferring practical skills, including teaching advocacy and engagement skills. The Traveling University format will provide young people living in cities, small towns, and villages with interesting and practical information from researchers, professors, and practicing experts" - says Irakli Iremadze, Coordinator and Lecturer of the Traveling University.
The “Local Investments in Networks for Knowledge and Skill-share” (LINKS) project is implemented by the United Nations Association of Georgia (UNAG) and Open Society Foundation Georgia (OSGF). The project is funded through EU’s larger “Skills4Jobs” program, which aims at assisting thousands of Georgians in finding jobs by enhancing high-quality vocational education, improving lifelong learning opportunities, and supporting entrepreneurship.