ხათუნა აფხაზავა - საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი
„ჩემთვის დიდი პატივია საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩის ტიტული ვატარო და წვლილი შევიტანო ჩემი სოფლის ჯანდაცვის მიმართულებით ცნობიერების ამაღლებაში” - Ხათუნა აფხაზავა, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი ხაჯალიაში (გურია)
Ხათუნა საქართველოს გაეროს ასოციაციის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩია, ასევე ის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაჯალიის საჯარო სკოლის დირექტორი და ამავე სკოლის სამოქალაქო განათლების მასწავლებელია.
Ხათუნა, სკოლის მოსწავლეებთან ერთად, ძალიან ბევრ სხვადასხვა პროექტშია ჩართული, როგორც საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ელჩი მან შეხვედრა სოდელ ხაჯალიის მოსახლეობის იმ ნაწილისთვის დაგეგმა შეხვედრა, რომლებიც რისკ ჯგუფებს მიეკუთვნებიან და რომლებისთვისაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო ეს შეხვედრა:
„შეხვედრაზე Მოსახლეობის ის სეგმენტი იყო შეკრებილი, რომელსაც არ აქვს წვდომა ინტერნეტთან და ძირითადად მხოლოდ ტელევიზიიდან იღებენ ინფორმაციას, შესაბამისად ეს პირდაპირი შეხვედრა მათთვის უმნიშვნელოვანესი იყო, რათა მიეღოთ პასუხები იმ შეკითხვებზე, რომელსაც ცალმხრივი კომუნიკაციის დროს ვერ იღებენ, ვგულისხმობ ტელე-ეთერიდან მიღებულ ინფორმაციას.” - ამბობს ხათუნა.
Ხათუნასთვის და მისი მოსწავლეებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია გარემოსდაცვითი აქტივობები, შესაბამისად ისინი ამ მიმართულებითაც ერთვებიან პროექტებში:
„ჩემი საქნიანობიდან გამომდინარე ბევრ საინტერესო პროექტში მიმიღია მონაწილეობა, თუმცა ერთ-ერთს გამოვყოფდი: „სოფლის ფილტვები", რაც გულისხმობდა სკოლის ეზოს გამწვანებას, პროექტის ფარგლებში ჩატარდა რამდენიმე საგნის ინტეგრირებული გაკვეთილი და შემდეგ დაირგო ვერცხლისფერი ცინერეები (ჯუჯა ევკალიპტები) სკოლის ტერიტორიაზე, რომელიც ჩვენი ჯანმრთელობისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, ისინი გვიცავენ როგორც ანტისეპტიკური საშუალება: აშრობს ფესვებით ნიადაგს და ამშვენებს ჩვენი სკოლის ეზოს.”
Ხათუნა მისი სოფლის დამოკიდებულებას საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სპეციალისტზე, საქართველოს გაეროს ასოციაციის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პროექტების კოორდინატორზე ზურა ალხანიშვილზეც გვიზიარებს:
„Ისეთი სპეციალისტისგან მოწოდებულ ინფორმაციას, როგორიც ზურა ალხანიშვილია, განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს, რადგან იმდენად მარტივი, ცხოვრებისეული ენით აგვიხსნა ყველაფერი, რომ შეხვედრა ყველასთვის გასაგები და ინფორმატიული გამოვიდა.” - ამბობს ხათუნა.

Khatuna Abkhazava - Public Health Ambassador
"It is a great honor for me to hold the title of public health ambassador, and to contribute to raising awareness of health care in my village" - Khatuna Abkhazava, public health ambassador in Khajalia (Guria)
Khatuna is one of UNA Georgia’s public health ambassadors. She is also the director of the public school in Khajalia village in Lanchkhuti municipality, and a civic education teacher at the same school.
Khatuna, together with her school students, is involved in many different projects. As a public health ambassador, she planned a meeting for the risk groups in Khajalia, and for whom this meeting was especially important:
"At the meeting, we gathered the segment of the population that does not have access to internet, and mainly receives information from television. This live meeting was very important for them to receive answers to questions that they cannot receive during one-way communication, meaning the information received from TV broadcasts." - says Khatuna.
Khatuna shares her village's attitude towards the public health specialist, Zura Alkhanishvili, coordinator of the public health projects organized by UNA Georgia:
"The information provided by a specialist such as Zura Alkhanishvi is of particular importance. He explained everything to us in such simple, everyday language that the meeting turned out to be understandable and informative for everyone." - says Khatuna.