საქართველოს გაეროს ასოციაცია ანტიდისკრიმინაციული მექანიზმებისა და ტოლერანტობის მხარდაჭერის შესახებ ეუთოს შეხვედრაში მონაწილეობდა
2023-07-06
საქართველოს გაეროს ასოციაციამ ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის მიერ ორგანიზებულ რიგით მესამე შეხვედრაში ანტიდისკრიმინაციული მექანიზმებისა და ტოლერანტობის მხარდაჭერის შესახებ აქტიური მონაწილეობა მიიღო. შეხვედრაზე ყურადღება დისკრიმინაციასთან ბრძოლისას ტოლერანტობის ხელშეწყობასა და დაცვაში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გადამწყვეტ როლს დაეთმო. ღონისძიება ასევე მიზნად სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ძალისხმევის ეფექტურობის შეფასებას და მათი მუშაობისთვის საჭირო სივრცისა და მხარდაჭერის უზრუნველყოფის გზების განხილვას ისახავდა.
საქართველოს გაეროს ასოციაციის წარმომადგენელი, ადამიანის უფლებების პროექტების კოორდინატორი, დენოლა ჩხარტიშვილი, რიგით მესამე SHDM-ს დაესწრო და სესიაში “სამოქალაქო საზოგადოების მიერ ტოლერანტობისა და ანტიდისკრიმინაციული მექანიზმებისა მხარდაჭერა კოლაბორაციის, კოალიციებისა და დიალოგის გზით” გამოცდილებები გააზიარა. დენოლამ შეუწყნარებლობისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ საქართველოს გაეროს ასოციაციის მიერ მიღებული ორგანიზაციული სტრატეგიები წარმოადგინა. მან ხაზი გაუსვა მრავალფეროვნების შესახებ განათლებისა და ადვოკატირების სხვა იმ ინიციატივების მნიშვნელობას, რომლებსაც საქართველოს გაეროს ასოციაცია პარტნიორებთან კერძოდ, პლატფორმასთან “არა ფობიას!” და სახალხო დამცველის ოფისთან არსებულ რელიგიათა საბჭოსთან და ეთნიკური უმცირესობების საბჭოსთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
შეხვედრის დროს მონაწილეებმა ეუთოს მონაწილე სახელმწიფოებს, ეუთოს ინსტიტუტებს და სხვა აღმასრულებელ სტრუქტურებს რეკომენდაციები წარუდგინეს იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლიათ დაეხმარონ და მხარი დაუჭირონ სამოქალაქო საზოგადოებას ტოლერანტობისა და ანტიდისკრიმინაციის ხელშემწყობ საქმიანობაში. საქართველოს გაეროს ასოციაცია ხაზს უსვამს ეუთოს თემატური რეკომენდაციებისა და სახელმძღვანელო მითითებების მნიშვნელობას, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ადვოკატირებისთვის მნიშვნელოვან დოკუმენტებს.
საქართველოს გაეროს ასოციაციის აქტიური ჩართულობა ეუთოს რიგით მესამე ანტიდისკრიმინაციული მექანიზმებისა და ტოლერანტობის მხარდაჭერის შესახებ დამატებით შეხვედრაში ტოლერანტობის, მრავალფეროვნებისა და ინკლუზიურობის პრინციპების დაცვისადმი ორგანიზაციის ერთგულებას ადასტურებს. სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარესთან თანამშრომლობით და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებით, საქართველოს გაეროს ასოციაცია საქართველოში უფრო ინკლუზიური საზოგადოების შექმნისკენ ისწრაფვის და ცდილობს ხელი შეუწყოს გლობალურ ძალისხმევას ადამიანების უფლებების დასაცავად.

UNA Georgia Engages in OSCE Meeting on Promoting Tolerance and Non-Discrimination
The United Nations Association of Georgia (UNA Georgia) actively participated in the third Supplementary Human Dimension Meeting (SHDM) organized by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. The meeting focused on exploring the crucial role of civil society organizations in promoting and protecting tolerance while combating discrimination. The event also aimed to assess the effectiveness of their efforts and discuss ways to provide them with the necessary space and support to carry out their work.
Denola Chkhartishvili, Human Rights Projects Coordinator representing UNA Georgia, attended the III SHDM and played an essential role in the session titled "Civil Society Advancing Tolerance and Non-Discrimination through Collaboration, Coalitions, and Dialogue." Chkhartishvili presented the organizational strategies adopted by UNA Georgia in addressing intolerance and discrimination. She highlighted the importance of diversity education and other advocacy initiatives conducted in collaboration with UNA Georgia's partners, particularly the "No-To-Phobia!" coalition, the Council of Religions, and the Council of Ethnic Minorities under the auspices of the Public Defender of Georgia.
During the meeting, participants offered recommendations to OSCE participating States, OSCE institutions, and other executive structures on how they can assist and support civil society in their endeavors to promote tolerance and non-discrimination. The UNA Georgia emphasizes the significance of the OSCE thematic recommendations and guidelines as essential documents for the protection and advocacy of human rights.
The UNA Georgia's active involvement in the OSCE III Supplementary Human Dimension Meeting demonstrates its commitment to advancing the principles of tolerance, diversity, and inclusivity. By collaborating with various stakeholders and sharing best practices, UNA Georgia strives to create a more inclusive society in Georgia and contribute to the global efforts in promoting human rights.