ელიონორა ტერ-ფარსაგოვა-მახვილაძისა - ქალთა ისტორიის თვე
ეროვნებით სომეხი, პოლიტიკოსი, პედაგოგი. დაიბადა ტფილისში. მან საშუალო განათლება ტფილისის ქალთა გიმნაზიაში მიიღო. 1902 წელს გაწევრიანდა სოციალ-დემოკრატიულ პარტიაში. ქორწინების შემდგომ, ქმართან, ცნობილ ექიმ ვლადიმერ მახვილაძესთან ერთად საცხოვრებლად სოხუმში გადავიდა და ქალაქის კერძო სკოლაში პედაგოგად მუშაობდა. 1905 წელს იყო რევოლუციური გამოსვლების ერთ-ერთი ხელმძღვანელი სოხუმში. მისი მეთაურობით მოხდა ქალაქის მოსახლეობის ფაქტობრივი გაფიცვა, რამაც ხელისუფლებას ქალაქის თვითმმართველობის გარკვეული დემოკრატიზაცია აიძულა. რევოლუციის მარცხის შემდეგ ელიონორა დააპატიმრეს, თუმცა ორსულობის გამო მალევე გაათავისუფლეს. 1908 წლიდან 1917 წლამდე კიდევ 3-ჯერ დააპატიმრეს რევოლუციური საქმიანობის გამო. 1919 წლის თებერვალში სოციალ-დემოკრატიული პარტიის სიით აირჩიეს ტფილისის ქალაქის საბჭოს ხმოსნად და დამფუძნებელი კრების წევრად. საბჭოთა ოკუპაციის შემდგომ ელიონორა დარჩა საქართველოში და ჩაერთო ანტისაბჭოთა წინააღმდეგობის მოძრაობაში. საბჭოთა რეჟიმი მუდმივად ავიწროებდა, 1921 წლიდან იყო „პოლიტიკური წითელი ჯვრის“ ერთ-ერთი ხელმძღვანელი. 1922 წელს “ჩეკამ” დააპატიმრა. 1924 წლის აჯანყების შემდეგ აქტიურად მუშაობდა სოციალ-დემოკრატიული პარტიის არალეგალური ორგანიზაციის აღდგენის პროცესში. იგი იკავებდა თავმჯდომარის პოსტს სოციალ-დემოკრატიული პარტიის არალეგალურ ცენტრალურ კომიტეტში. 1926 წელს საბჭოთა რეჟიმმა კვლავ დააპატიმრა და გადაასახლა. 1930-იანი წლებში დასაწყისში იგი დაბრუნდა გადასახლებიდან და მუშაობდა კერძო პედაგოგად. გარდაიცვალა ტფილისში 1930-იანი წლებში.
ფოტო: National Archive of Georgia, დამუშავებულია საქართველოს გაეროს ასოციაციის მულტიმედია მენეჯერის გურამ მურადოვის მიერ.

Eleonora Ter-Parsegova-Makhviladze was an Armenian politician and a teacher. She was born in Tbilisi and studied at the women’s gymnasium. In 1902 she joined the social-democratic party. After marrying a famous doctor, Vladimer Makhviladze, they moved to Sokhumi, where she taught at a private school. In 1905 she became one of the leaders of the revolutionary movement in Sokhumi. With her leadership, practically all of the city went on strike, which led to a partial democratization of the city’s government. After the revolution failed, Eleonora was arrested but released soon due to her pregnancy. Between 1908 and 1917, she was arrested three times because she participated in the revolutionary movement. In 1919 she was elected as a member of the Tbilisi City Council from the social-democratic party list. After the Soviet occupation, Eleonora stayed in Georgia and joined the anti-Soviet resistance. In 1921 she became one of the leaders of the political red cross. In 1922 she was arrested by the Soviet secret police. After the uprising of 1924, she actively worked on re-establishing the illegal social-democratic party organization, which she later chaired. In 1926 she was once again arrested by the Soviet regime and relocated. In the 1930s, she returned to Georgia and started working as a private teacher. Eleonora died during 1930s in Tbilisi.
Photo: National Archive of Georgia, edited by Guram Muradov, Multimedia Manager of the United Nations Association of Georgia.