საქართველო დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 104-ე წლისთავს აღნიშნავს
104 წლის წინ ამ დღეს საქართველომ დამოუკიდებლობა გამოაცხადა, მიუხედავად იმისა, რომ სამ წელიწადში, 1921 წლის თებერვალში ბოლშევიკურმა წითელმა არმიამ ქვეყანა დაიპყრო და საქართველომ დამოუკიდებლობა მოგვიანებით 1991 წლის 9 აპრილს აღიდგინა, საქართველო დამოუკიდებლობის დღეს დემოკრატიული რესპუბლიკის მიერ გამოცხადებულ 26 მაისს აღნიშნავს.
საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველი სხდომის ოქმიდან: კვირა, 26 მაისი, 1918 წელი. ქალაქი თფილისი, სასახლე.
სხდომას დაესწრო 42 წევრი და 36 კანდიდატი.
ლოჟებში და ქანდარაზე მრავალრიცხოვანი საზოგადოებაა.
მოედანი სასახლის წინ და უახლოესი ქუჩები გაჭედილია ხალხით.
სასახლის თავზე ფრიალებს ქართული დროშა.
თავმჯდომარეობს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარე ნოე ჟორდანია. პრეზიდიუმში არიან: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე. მდივნად არის ეროვნულ საბჭოს მდივანი ილია ზურაბიშვილი.
სხდომა იხსნება ნაშუადღევის 4 ს. და 50 წუთზე.
როცა თავმჯდომარე თავის ალაგს იჭერს, საბჭო და დამსწრე ხალხი მიესალმებიან მას ფეხზე ადგომით, ხაანგრძლივი მქუხარე ტაშით და უმართავენ ოვაციას.
თავმჯდომარე: ეროვნული საბჭოს სხდომას გახსნილად ვაცხადებ.
„მოქალაქენო! დღეს თქვენ აქ მოწამენი იყავით იშვიათი ისტორიული და ამავე დროს ტრაგიკული აქტის. ამ დარბაზში დღეს მოკვდა ერთი სახელმწიფო და აი, დღესვე, ამავე დარბაზში ეყრება საძირკველი მეორე სახელმწიფოს.
ამ ორ სახელმწიფოთა შორის, რომელთაგან ერთი მოკვდა, მეორე კი იბადება, არ არის ინტერესთა წინააღმდეგობა.
და თუ პირველი აღსდგა ოდესმე მკვდრეთით, ჩვენ დარწმუნებული უნდა ვიყოთ, რომ მათ შორის მუდამ იქნება ინტერესთა თანხმობა (ტაში).
ახალი სახელმწიფო – საქართველო, რომელიც დღეს არსდება, არ წავა რომელიმე ერის, ხალხის ან სახელმწიფოს ინტერესების წინააღმდეგ.
მისი მიზანია – თავი გადაირჩინოს თანამედროვე ისტორიულ ქარიშხალში….”
ნოე ჟორდანია კითხულობს “საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტს”.
კრება და დამსწრე საზოგადოება ისმენენ ამ აქტს ფეხზე მდგომნი. თვითეული მუხლი იწვევს მქუხარე ტაშს. წაკითხვის შემდეგ იმართება ხანგრძლივი ოვაცია.
სიწყნარის ჩამოვარდნის შემდეგ, თავმჯდომარის წინადადებით, ეროვნულ საბჭოს მდივანი გადის აივანზე და იქიდან უკითხავს დამოუკიდებლობის აქტს სასახლის წინ შეკრებილ ხალხს. აქტის წაკითხვის განმავლობაში აივანზე ორ ეროვნულ დროშას სდარაჯობს საპატიო ყარაულის რაზმი. აქტის თვითეული მუხლი იწვევს ხალხში აღფრთოვანებას, აღტაცების ყიჟინას, ტაშს და ოვაციებს…
Civil.ge / Republic100
გაეროს ასოციაცია დემოკრატიული რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის ამბებს სპეციალური პროექტის რესპუბლიკა100 - ის ფეისბუქ გვერდისა და Civil.ge-ს პლატფორმის დახმარებით გიყვებათ:

On this day 104 years ago, Georgia declared independence. Although three years later, in February 1921, the Bolshevik Red Army invaded the country and Georgia later regained its independence, on April 9, 1991, Georgia Celebrates Independence Day on May 26, declared by the First Republic.
From the minutes of the first session of the National Council of Georgia: Sunday, May 26, 1918. City of Tbilisi, Palace.
The session was attended by 42 members and 36 candidates.
There are innumerable communities in the lodges and in the seating gallery.
The square in front of the palace and the nearest streets are crowded.
The Georgian flag flies over the palace.
The session is chaired by Noe Jordania, Chairman of the Executive Committee of the National Council. In the Presidium are Giorgi Laskhishvili, Grigol Veshapeli, Pavle Sakvarelidze. The secretary is Ilia Zurabishvili - the Secretary of the National Council.
The session starts at 4:50 pm.
When the chairman takes his seat, the council and the people in attendance greet him with a standing ovation and a thunderous applause.
Chairman: I am announcing the opening of the National Council session.
"Dear Citizens! Today you have witnessed a rare historical and at the same time tragic act here. One state has died in this hall today, and today, in the same hall, the foundation is laid for another state.
There is no conflict of interest between these two states, one of which has died, and the other has been born.
And if the first one ever resurrects from the dead, we must be sure that there will always be corresponding interests between them. (applause)
The new state - Georgia (Sakartvelo), which is being founded today, will not go against the interests of any nation, people, or state.
Its goal is to survive in a modern-day historical storm."
Noe Jordania reads the "Georgia's Act of Independence".
The council and the people in attendance listen to him while standing. Each article provokes loud applause. A long ovation is held after the reading.
After the fall of silence, at the suggestion of the chairman, the secretary of the National Council goes to the balcony and reads the act of independence to the people gathered in front of the palace. While reading the act of independence, a detachment of honorary guards is guarding two national flags on the balcony. Each article of the act evokes admiration, applause and ovations…
Civil.ge / Republic100
The UN Association tells you the stories of the independence of the First Republic with the help of the Facebook page of a special project: Republic 100 and the platform Civil.ge: